Żywe płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie i doglądać?

Zwykły wpis

Żyjące ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Jakie płot będzie najlepsze do naszego ogrodu? A w jaki sposób je usadowić w gruncie i doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Zdobi ogród, osłania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, i wzrokiem przechodniów. Dostarcza przyjemny cień, daje kryjówkę ptakom. Żywopłot minimalizuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Lecz przed jego budową musimy podjąć decyzję, jaką rolę ma spełniać w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie Poznań, bądź wspomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części i stworzeniu intymnych kątów? Powinniśmy też zdecydować, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór rodzaju drzewa lub krzaku.

Dużą zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie kiedy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal dobrze osłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Panuje opinia, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” i „Spiralis”, jakie bez obcinania utrzymują wąski kształt. Kiedy uzyskają odpowiednią wysokość wycinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki wymagają systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie plastikowe selekcjonujemy iglaki odporne na chłód. Delikatne tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest całkiem znaczna cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich cyklicznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają uniesione pędy oraz prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najporządniej sprawdzają się wytrzymałe na mrozy buki a także graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, dobrze się zagęszczają, z racji tego otrzymane z nich zielone ogrodzenia, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez płot nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o przeróżnej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za obramowanie rabat oraz ścieżek, rozdzielają od siebie poszczególne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najpoprawniej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy pozyskać całkiem spore zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają izolować botanik od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich zielone płot w głębi ogrodu, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozkrzewiają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To rozwiązanie zdaje odpowiednio egzamin też w wypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te rodzaje wolno także strzyc, lecz wtedy dużo lepiej kwitną.

Na zielone płoty polecane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najakuratniej nadaje się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Lecz i one po ostrych zimach bywają nieraz oszpecone przez listowie. Na zachodzie Europy lubiane są zielone ogrodzenia z plastiku z Kowar z laurowiśni względnie zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w polskich warunkach klimatycznych ich listki często brązowieją z powodu mrozów. Tym samym, jeżeli już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on niewysoki (do 60-80cm), ażeby wolno go było otulić na zimę agrowłókniną i bez trudu wydobyć spierzchnięte części.

Jeśli pragniemy uzyskać zwłaszcza ozdobny parkan, powinno się posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy wznosimy zielony parkan z gatunków zrzucających listowie na zimę, opłacalnie jest obsadzić go drugim, małym, np. spośród iglaków czy też zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenie z plastyku strzyżone z fantazją- z falistą liną „dachu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednakże poświecić sporo czasu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s